Szukaj
Close this search box.

Poznaj siebie

Nie raz zapewne słyszałeś, że „jesteś kowalem swojego losu”, „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” albo, że „jesteś autorem swojego życia”. Możesz się z tym zgodzić albo nie. Jedno jednak jest pewne, masz wpływ na swoje życie. W jakim stopniu, to już zależy od Ciebie.
Jeżeli czytasz naszą stronę, to znaczy, że masz tego świadomość. To, jak siebie oceniasz ma wpływ na Twoje decyzje i relacje z innymi. To, co pozwala na realizację marzeń i osiągnięcie satysfakcji życiowej, to życie zgodne z własnymi wartościami, świadomość swoich mocnych stron, źródeł motywacji, umiejętność stawiania sobie celów i wybranie strategii ich realizacji, która wszystkie te czynniki uwzględnia. Poznanie siebie staje się, więc kluczem do sukcesu, rozumianego, jako rozwój osobisty i poczucie spełnienia.
 

Na początek

Przywołaj okres swojego dzieciństwa. Co lubiłeś najbardziej? Co sprawiało Ci radość? Kim lubiłeś być podczas zabaw? Z jakich pochwał byłeś najbardziej dumny? Na czyich pochwałach najbardziej Ci zależało? Przywołanie wspomnień czasami jest trudne, dlatego, jeżeli masz zdjęcia z tego okresu warto je przejrzeć. Możesz poprosić najbliższych, żeby opowiedzieli Ci jak Cię zapamiętali. Być może zauważysz cechy, które ujawniały się podczas dziecięcej zabawy, czynności, których wykonywanie sprawiało Ci radość, rolę w grupie, jaką pełniłeś i w ten sposób, Twój obraz zacznie się wypełniać.

 
Pytania, które wnikają w głąb duszy

Poznanie siebie wymaga refleksji i budowania samoświadomości. Sięganie do okresu dzieciństwa i analiza dotychczasowych doświadczeń jest pisaniem własnej historii życia. Swoją historię cały czas uzupełniamy o nowe doświadczenia i przemyślenia. Poniżej znajdziesz pytania, które pomagają przyjrzeć się sobie. Odpowiedź na niektóre z nich może sprawić Ci trudność. Nie zrażaj się tym. Nie musisz się spieszyć. Rozmowa z sobą niech trwa.

O czym marzysz?

Czym jest dla Ciebie szczęście?
W jakich sytuacjach najczęściej się śmiejesz?
Bez których codziennych zajęć byłoby Ci trudno żyć?
Co Cię w życiu porusza?
Na jakie czynności nie brakuje Ci energii?
Skąd czerpiesz swoja energię?
Jakie sprawy i problemy innych wpływają na Ciebie najbardziej?
W jakich sytuacjach czujesz zniechęcenie lub brak motywacji?
W jaki sposób panujesz nad swoimi emocjami?
Z czego jesteś w swoim życiu dumny, (kiedy jesteś z siebie dumny)?
W jakich aktywnościach bierzesz udział w szkole i poza nią?
Czego twoje aktywności Cię nauczyły?
Kto może Ci pomóc?


Z badań ankietowych, które wykonujemy wśród uczniów wynika, że największą trudność sprawia im określenie swoich mocnych stron, zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz odpowiedź na pytanie, co chcieliby robić w przyszłości. W naszej ofercie dla uczniów mamy zajęcia grupowe, podczas których poruszamy te zagadnienia jednak zdajemy sobie sprawę, że podczas takich zajęć nie odpowiemy na wszystkie pytania. Dlatego chcielibyśmy zachęcić Cię do rozmowy indywidualnej z doradcą. To czas tylko dla Ciebie.


Zadzwoń do Centrum Kształcenia Zawodowego i umów się na konsultację indywidualną: 
tel. 71 798-67-00 w. 141, 142
lub napisz maila na adres: info@doradcy-wroclaw.pl


Co może Ci pomóc?

W Internecie znajdziesz dużo różnych darmowych testów za pomocą, których możesz określić zainteresowania, typ osobowości, temperament, czy predyspozycje zawodowe. Jeżeli lubisz testy warto je wykonać. Pamiętaj jednak o tym, że nie są one wyrocznią, a z uzyskanym wynikiem nie musisz się zgodzić.